Gebze’de 5 yılda yatırım yapacak yer kalmayacak

MutlukentEmlak

MutlukentEmlak

Kontakt Gayrimenkul ve Yatırım Borasası Genel Müdürü İlker Çakır, Gebze’nin geleceği ve gayrimenkul yatırımlarının durumunu değerlendirdi.

Gebze’de 5 yılda yatırım yapacak yer kalmayacak”
Gebze sürekli büyüyor, gelişiyor. Gebze‘nin adeta taşı toğrağı altın. 1970’li yıllarda Gebze’de saniyleşme başladıktan sonra Anadolu’nun birçok yerinden göç aldı. Gebze büyüdü ve kabına sığmaz oldu. 1970’te 10 bin nüfuslu olan Gebze bölgesi bir zamanlar Gebze, Darıca, Güzeltepe, Şekerpınar, Dilovası ve Tavşancıl olarak 6 belediye haline gelerek büyüme ve gelişmesini hızlandırarak cazibe bölgesi haline geldi.

4 İLÇE OLMANIN BÖLGEMİZE KATKISI

2008 yılında yeni kanun tasarısı ile Gebze bölgesi 4 yeni ilçeye bölündü. Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovasıilçeleri kurularak, Gebze bölgesinin gelişip büyümesi hızla devam etti. Bölgenin tümü sanayi ve Konut yatırımları için vageçilmez hale geldi. 13 organize sanayi bölgesi ile sanayi başkenti olan bölgemizde, çok sayıda uluslararasıKonut firması Yatırım yapmak üzere yer topluyor.konuthaberleri.com

GEBZE BÖLGESİ YOLLARIN KAVŞAK NOKTASI OLUYOR

Gebze’nin Gayrimenkul yatırımları ile ilgili geleceğini Kontakt Gayrimenkul ve Yatırım Borsası Genel Müdürü İlker Çakır ile konuştuk. İlker Çakır, gelecek 5 yıl içerisinde Gebze bölgesinde Gayrimenkul Yatırımları konusunda Arsa veArazi kalmayacağını ve Sabiha Gökçen havalimanı, 3. Boğaz Köprüsü, Körfez geçiş köprüsü, İstanbul-İzmir Otoyolu, limanlar, Ankara-İstanbul hızlı tren başlangıç istasyonu, Gebze-Halkalı Marmaray istasyon merkezi olması dolayısıyla Gebze bölgesi gerçek anlamda yaşanılabilir bir yer haline geleceğini dile getirdi. İlker Çakır ile Gebze’ye yatırım konularını görüşerek, gayrimenkulun geleceğini konuştuk.

Emre Kahraman: Sayın Çakır kendinizi tanıtırmısınız. Gayrimenkul ile ilgili firmanızın geçmişini bize anlatır mısınız?

İlker Çakır: Artvin Yusufeli’liyim… Gebze’de doğduğumuz için de Gebze’de ekmek yiyiyoruz. Bu mesleği de baba mesleği olarak tanıdım. Çocukluğumdan beri babamla gitmiş olduğum toplantılara daha doğrusu babamın götürmüş olduğu toplantılara gide gide aşılanmış olduk. Bu mesleği babamdan devraldım. Onun öğrettiği bilgi ve tecrübelerle de devam ediyoruz.

Çalışmayı seven işimi takip eden birisiyim. Doğma büyüme Gebzeliyiz ve Gebze’de gayrimenkulle ilgili herkes bizi tanıyor. Sadece Gebze değil tüm Türkiye’nin artık kurumsal firmalara dönmesi gerekiyor. İşte biz de bunun zamanının geldiğini bundan sonra da kurumsal firma olmayanların ayakta duramayacağını değerlendirerek bu işe kalkıştık.

E. K: Gebze’de gayrimenkul sektörünün geleceği nedir? Gebze’de gelişme, büyüme nasıl olacak? Yatırmcılara neler tavsiye edersiniz?

İ. Ç: Eskiden bakkal, büfe, market vardı şimdi oldu alışveriş merkezi. Eskiden gecekondu, Daire, apartman vardı şimdi oldu site. İnsanlar teknoloji ilerledikçe, hayatını daha güzel idame ettireceği sosyal alanlara ihtiyaç duyuyor. Bizi de gayrimenkul olarak herkes tanır bilir. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Biz bu mesleği babamızdan devraldık. Herkes onun ne kadar güvenilir biri olduğunu bilir ve biz de doğruluktan şaşmadan bu yolda devam edeceğiz. Milleti doğru yönlendirelim, yatırım yapacağı zaman doğru yatırım yaptıralım.

Gebze milletin hayal bile edemeyeceği bir yer olacak. Şimdi yapılan gökdelenlere bakarak ‘üff binaya bak’ diyoruz. Ama yirmi yıl sonrasının insanları belki o binaları beğenmeyecek. Gebze’ye İmar ifraz geldikten sonra ilk yapılaşma olan yer Kirazpınar. Gebze’de çarpık yapılaşmanın sebebi eskiden İmar ifraz gelmediği için ada şeklindeydi ve herkes m2 ile binalarını yaptı. Böylece Çarpık yapılaşma ortaya çıktı. Günümüzde ise gerek Kentsel Dönüşüm ve gerekse bölgede ciddi yatırım yapmak isteyenler yapıyor. İnsanların güzel yaşayabileceği sosyal tesis alanlarına sahip olan siteler yapılıyor. Ve Gebze güzelleşiyor.

E.K: Gebze’de gayrimenkule yatırım yapacak kadar yer bulunuyor mu? Emlak ve arazi kapasitesi nedir?

İ. Ç: Önümüzdeki beş yıl içinde Gebze’de yer kalmayacak. Hersek Burnu köprüsünün yapılması, İzmir otobanının bağlanması, gişelerin Gebze’ye gelmesi ve üçüncü boğaz köprüsüne bağlanması gibi nedenlerle önümüzdeki beş yıl içinde Gebze’de bina için yer kalmayacak. Artık eski binalara yöneleceğiz. Önümüzdeki beş sene içinde Gebze’de üçyüz beşyüzden aşağı Daire olmayacağını düşünüyorum.
Yatırım başka bir şeydir keyif başka bir şeydir. Bugün daireye herkesin ihtiyacı vardır. Eskiden televizyon araba bir lükstü artık bunlar ihtiyaç oldu.

Köylere yatırımı para kazanmak için mi yapıyoruz yoksa hafta sonu gideyim tatilimi geçireyim diye mi? Para kazanmak için köydeki yerlere yatırım yapmak bana göre şu anda doğru değil. Yatırım öyle birşeydir ki dünya zenginlerine bakarsanız hepsi gayrimenkulden zengin olmuşlardır. Mutlaka üretimleri de vardır, yaptıkları fabrikaları da vardır ama temeline baktığın zaman gayrimenkul Dünyada tek üretimi olmayan şeydir..

ÇORUH TİCARET’TEN KONTAKT GAYRİMENKUL VE YATIRIM BORSASI’NA 44 YILLIK TECRÜBE

Kontakt Gayrimenkul ve Yatırım Borsası’nın geçmişi oldukça eskiye dayanmakta. Kuruluşun temeli 44 yıl önce İlker Çakır’ın babası, Salih Çakır tarafından Çoruh Ticaret adıyla Gebze’de atıldı. Gayrimenkul konusunda uzman olan Salih Çakır, 4 nesilden beri ticaret yaptıklarını, babası Ahmet Pehlivan’ın Yusufeli’nin 1940’lı yıllarda kuruluşunda ilk bakkal dükkanı açan Kölikli Ahmet Çakır olduğunu, dededen itibaren esnaf ve tüccarlık yaptıklarını ve kendisinin devlet memurluğu görevinden ayrılarak 1979 yılında Gebze’de ticarete başladığını açıkladı. 1969’dan beri Gebze bölgesinde olduğunu ifade eden Salih Çakır, Gebze bölgesinin adeta canlı şahidi. 6 bin nüfuslu Gebze’den bugünlere nasıl geldiğini geniş bilgileriyle bize aktardı. Halen sanayici olan ve Emlak işini de devam ettiren Salih Çakır, gayrimenkule yatırım yapacaklara çok önemli tavsiyelerde bulundu. Gebze’nin 44 yıllık canlı şahidi olan Salih Çakır ile yaptığımız röportajın ayrıntılarını önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız.

Kaynak:gebzegazetesi.com

Bir önceki yazımız olan Gebze'de gayrimenkul payı her geçen gün artacak! başlıklı makalemizde Adnan Köşker, Akse Mah. ve arsa hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam

22

İlan

Toplam

0

İlan

Toplam

1

İlan

MutlukentEmlak

Güncel Emlak Haberleri

GKM Yeni Sezonda Kapılarını Açıyor Yeni sezon dolu dolu   GKM sahnesini sanatseverlere açıyor     Kent Meydanı’nda bulunan Gebze Belediyesi Kültür Merkezi yeni sezonda birbirinden
Başkanlar Gebzeli Muhtarlarla Buluştu Başkanlar, Gebzeli muhtarları ağırladı   Gebze’nin mahalle muhtarlarıyla düzenlenen kahvaltılı istişare toplantısında bir araya gelen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı
AK Kadınlar Başkan´a Hayırlı Olsuna Geldi AK Kadınlar Başkan´a Hayırlı Olsuna Geldi AK kadınlardan Köşker’e hacı ziyareti   AK Parti Gebze İlçe Kadın Kolları, Hac vazifesini yerine getirip dönen Gebze Belediye